• Futbal

FOTO: Použitá vreckovka za 14 miliónov? Messiho kedysi upísala Barcelone, teraz je v dražbe

Vľavo na snímke Lionel Messi, vpravo na snímke použitý obrúsok. Zdroj: TASR/AP, X/@brfootball

 

Draží sa predmet, ktorý nielenže mladému chlapcovi zaistil kariéru v klube, kde si prišiel na viac ako miliardu eur, ale pre milióny fanúšikov znamenal zrod futbalovej hviezdy a fenoménu. Odhad jeho ceny by mohol ešte ďaleko prekonať.

 

V pondelok 18. marca sa medzi radmi bohatých zberateľov alebo investorov otvorila možnosť získať významný kúsok futbalovej histórie. Na prihadzovanie majú desať dní, kým skončia online aukcie, a odhaduje sa, že výsledná cena sa bude pohybovať medzi 300 až 500-tisíc librami (približne 585 200 eur).

Tentokrát sa však nedraží žiadny dres, lopta alebo kartička. Ide totiž o servítku z reštaurácie, ktorá nesie titul „najslávnejšia na svete“ a všetkým nadšencom je tiež dobre známa. Lionel Messi sa na nej totiž už pred viac ako 20 rokmi upísal Barcelone.

Ian Ehling, vedúci oddelenia vzácnych knižných diel a rukopisov v aukčnej sieni Bonhams, ktorá ho ponúka, očakáva, že sa predá za oveľa viac. Minulý rok v decembri sa kolekcia šiestich reprezentačných dresov, v ktorých futbalová hviezda nastúpila na šampionáte v Katare 2022, vydražila za približne 7 175 400 eur.

Aukčná sieň Sotheby’s u nich vtedy odhadovala vyše desať miliónov, aj tak ale išlo o vysokú čiastku. A to by sa dalo povedať, že v porovnaní s obrúskom zas také jedinečné nie sú.

Vreckovka nesie príbeh futbalovej hviezdy

Lionel Messi už ako malé dieťa žiaril, kedykoľvek sa dotkol lopty. Jeho talent nezostal dlho bez povšimnutia.

V jedenástich rokoch mu však diagnostikovali nedostatok rastových hormónov a jeho rodičia nemali dostatok peňazí na liečbu. V tom čase o neho prejavil záujem napríklad špičkový klub River Plate z Buenos Aires, no nehcelo sa mu preplácať vysoké sumy za lieky.

Neskôr sa o Messim dopočil riaditeľ španielskeho klubu FC Barcelona Carles Rexach. Po zhliadnutí niekoľkých starších zápasov ani on nepochyboval o jeho talente a nadaní.

Rodičom vtedy 13-ročného Lionela navrhol, že pokiaľ sa presťahujú do Španielska, bude prestížny veľkoklub platiť všetky účty za liečbu. Osudového dňa 14. decembra 2000 na schôdzke v reštaurácii barcelonského tenisového klubu však jeho otec Jorge pohrozil, že pokiaľ nepodpíšu zmluvu ihneď, odvezie syna späť do Argentíny.

Rexach preto bez váhania požiadal čašníka o pero a papier. Ten mu však priniesol pero a papierovú vreckovku, na ktorú teda v rýchlosti spísali kontrakt, ktorý malému Lionelovi navždy zmenil život.

FC Barcelona neskôr zhotovila už aj formálnu zmluvu. No použitá biela vreckovka bola pri zjednávaní a pre následnú Messiho kariéru kľúčovým prvkom. Jeho prvý agent Horacio Gaggioli ju pri sebe mal skoro štvrťstoročie, než sa ho teraz rozhodol prostredníctvom aukcie Bonhams v Londýne predať.

Rodák z Argentíny minulý rok získal rekordnú ôsmu Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu sveta.