• Nascar

Cesta západným pobrežím pokračuje v Las Vegas.

Druhá zastávka NASCAR Xfinity Series na západnom pobreží USA nás zavedie na Las Vegas Motor Speedway, ovál vzdialený zhruba 24 km od samotného srdca hazardu Las Vegas Strip. Stávky sú vysoké, napätie sa stupňuje a súboje o víťazstvo budú rozhodne zaujímavé. Aj tretie preteky sezóny 2023 nebudú chýbať vo vysielaní televízie Arenasport.

Druhé preteky sezóny hostil minulý víkend ovál v kalifornskej Fontane na Auto Club Speedway, kde sa jazdilo posledný krát na aktuálnej konfigurácii trate. John Hunter Nemechek, ktorý skončil o niekoľko centimetrov druhý v úvodných pretekoch sezóny v Daytone, viedol vo Fontane 49 kôl a vyhral s náskokom 0,761 sekundy pred druhým Samom Mayerom. Víťazstvo bolo tretie v jeho kariére v Xfinity Series a prišlo na trati, kde jeho otec Joe Nemechek získal prvú kariérnu pole position v NCS. Tretí skončil Justin Allgaier a za ním Chandler Smith a Josh Berry bol piaty. Mayer prenasledoval Nemecheka posledných 12 kôl, ale nedokázal sa priblížiť dostatočne blízko, aby dosiahol na víťazstvo.

Cole Custer mohol mať najrýchlejšie auto v pretekoch, no jazdcovi Fordu #00 Stewart-Haas Racing, obhajoba vlaňajšieho víťazstva nevyšla. Vyhral oba úvodné segmenty a dokopy viedol počas pretekov 46 kôl. Po reštarte 91. kole však Custer narazil do vonkajšej bariéry kvôli prasknutej pneumatike a utrpel ďalšie poškodenie, keď sa jeho autu nedokázal vyhnúť Chevrolet Austina Dillona. Custer skončil na 27. mieste s jednokolovou stratou.

Už v sobotu sa presunieme na Las Vegas Motor Speedway. 1,5-míľový ovál bol otvorený v roku 1996, plány na jeho výstavbu však vznikli už v roku 1970, po zatvorení Stardust International Raceway. Prvé preteky v Xfinity Series sa tu išli 16. marca 1997 a pre výhru si prišiel Jeff Green na Chevrolete. Z pole position tu jazdec vyhral päťkrát, naposledy v roku 2016, kedy Kyle Busch viedol 199 z 200 kôl.

Šesť z posledných deviatich pretekov ovládli jazdci z najvyššej Cup Series, posledné tri roky patrili pravidelným jazdcom série – 2020 Chaase Briscoe, 2021 AJ Allmendiger a 2022 Ty Gibbs. V minulom roku bol prvý segment divoký najmä počasím, keď sa v 20. kole mierne rozpršalo a následne začalo snežiť! Neďaleko trate sa dokonca objavilo aj menšie piesočné tornádo. Pod červenými vlajkami sme strávili takmer 42 minút. Následne začal maratón žltých vlajok, v ktorých dominoval Noah Gragson, neskôr sa to zmenilo na súboje Allgaiera s Gibbsom. Ty Gibbs sa dostal do vedenia v 195. kole a pod žltými vlajkami prišiel do cieľa ako víťaz.

Priamy prenos pretekov NASCAR Xfinity Series z Las Vegas vám prinesieme v sobotu 4. marca o 22:30 na Arenasport 1. Od mikrofónu sa vám tradične prihovorí komentátor Vladimír Kováč.