• Futbal

Prehrešky sú minulosťou. S trénerom Calzonom mám nadštandardný vzťah, hovorí strelec Tomáš Suslov

Na snímke vpravo Tomáš Suslov (Slovensko) strieľa druhý gól, prizerajú sa Michele Cevoli (druhý sprava) a vľavo Filippo Berardi (obaja San Maríno) počas prípravného futbalového zápasu Slovensko – San Maríno vo Wiener Neustadte v Rakúsku v stredu 5. júna 2024. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer

 

Bude to pre neho prvý veľký šampionát. Euro 2024 si chce užiť a ukázať sa na ňom. Má veľký sen – nadviazať na nedávno skončenú klubovú sezónu, v ktorej sa mu náramne darilo. Krídelník Tomáš Suslov v nej za taliansky celok Hellas Verona odohral 32 zápasov v Serie A, v ktorých strelil 3 góly a pridal 5 asistencií. Herne a mentálne dospel, čo potvrdil aj v stredajšom prípravnom zápase proti San Marínu (4:0), v ktorom Slováci vyhrali 4:0 po góloch Riga, Suslova, Haraslína a Strelca.

Suslov hral v predposlednom prípravnom zápase pred Eurom výborne. Na pravom krídle hýril aktivitou a v 10. min. po prihrávke Strelca krížnou strelou zvýšil v meste Wiener Neustadt na priebežných 2:0.

„Niečo sme určite splnili, ale robili sme v zápase veľa chýb. Chceli sme niečo vytvoriť a občas sa to stáva. Vyhrali sme a hlavné je, že sme zdraví a pokračujeme v príprave na Euro. Nebol to jednoduchý zápas, dnes sa každý vie postaviť do bloku a brániť. Dali sme aspoň 4 góly a môžeme byť spokojní,“ hovoril bezprostredne po zápase.

Aj proti San Marínu demonštroval svoju vnútornú pohodu. S Hellasom sa zachránil v súťaži, pričom v posledných 2 zápasoch proti Salarnitane a Interu Miláno skóroval.

„V klube sme sa zachránili v Serie A, čo bol náš základný cieľ, takže sezónu môžem považovať za úspešnú. Vážim si, že hneď v 1. sezóne ma fanúšikovia zvolili v hlasovaní za najlepšieho hráča mužstva. Za podporu som vďačný. Vždy sa budem snažiť pre tím odovzdať maximum.

V predošlých 2 zápasoch sa darilo mne, aj celému tímu, takže nie je dôvod zakrývať spokojnosť. Teraz sa už sústredím len na to, aby som potvrdil dobrú formu v reprezentácii,“ hovoril na mediálnom termíne v Bad Erlachu pre potreby SFZ.

Tomáš dáva poslednými výkonmi (aj) v reprezentácii zabudnúť na minulé leto, keď sa dostal pod paľbu kritiky reprezentačného trénera Francesca Calzonu. Ten mu vyčítal slabú disciplínu a fakt, že hrá na 20% svojho hráčskeho potenciálu. Tie časy sú už ale dávno zabudnuté. Futbalista Hellasu Verona viac dozrel a spokornel.

„S trénerom Francescom Calzonom mám nadštandardný vzťah a vždy prijmem aj jeho kritiku, lebo viem, že mu na mne záleží. Nikdy som nemal problém s jeho vyjadreniami, aj tými negatívnymi. Vždy som sa ho snažil počúvať a som rád, že zmenil rétoriku. Dnes je spokojný s mojou sezónou a že sa spolu môžeme pripravovať na blížiace sa Euro 2024 v Nemecku,“ sršal spokojnosťou 21- ročný hráč.

Podmienky v rakúskom kempe, ktorý si Slováci rozložili v Bad Erlachu si pochvaľuje. Z neho si v stredu odskočili do Wieneru Neustadt na prípravný duel so San Marínom (4:0), pričom kemp sa chýli ku koncu. Tréner Francesco Calzona už v piatok oznámi záverečnú nomináciu na Euro, v sobotu v  Bratislave je autogramiáda a v nedeľu generálka na šampionát v Trnave proti Walesu.

„Kemp plynie dobre, podmienky na prácu sú fajn. Máme všetko, čo potrebujeme. Zo začiatku sme sa sústredili na kondíciu, ale neskôr sme sa zamerali na taktické a herné cvičenia. Všetci sme spokojní s úrovňou tréningov. Je normálne, že po náročných sezónach každý trochu cíti únavu, ale dobre sa o nás realizačný tím stará a určite budeme ešte pripravení mesiac zabrať a zabojovať na Eure,“ nechal sa počuť talentovaný mladík.

1. duel na Eure v rámci základnej E- skupiny s Belgickom odohráme v pondelok 17. júna 2024 vo Frankfurte nad Mohanom.

„Teraz na tento zápas ešte nemyslím, pretože je pred nami ešte jeden prípravný zápas. Pozornosť upriamujeme týmto smerom, poctivej príprave , respektíve na našu prácu v tréningovom procese. Pilujeme taktiku, ktorou sa chceme na šampionáte prezentovať. Samozrejme, čím bude duel s Belgickom termínovo bližšie, tým viac bude v našich hlavách,“ zakončil slovenský reprezentačný krídelník Tomáš Suslov.