• Futbal

Pripraví Heracles Almelo prvú bodovú stratu pre suverénny PSV Eindhoven?

 

Holandská Eredivisie naberá na popularite a vážnosti aj medzi slovenskými fanúšikmi. Samozrejme, že tí sledujú, ako sa vo Feyenoorde Rotterdam darí dvom našim legionárom Dávidovi Hanckovi a Leovi Sauerovi. Takisto je momentálne veľkou témou Ajax Amsterdam, ktorý sa ocitol v obrovskej kríze a aspoň ako-  tak sa mu podarilo sa z nej vymaniť po štvrtkovej domácej výhre nad Volendamom. A potom je tu PSV Eindhoven, ktoré si ide „svoju ligu“. Zverenci trénera Petra Bosza si v tejto sezóne počínajú úplne fantasticky, keď vyhrali všetkých 10 ligových zápasov. Naposledy v slávnom De Topper zatĺkli ako klinec do zeme Ajax Amsterdam, ktorý zdolali 5:2 vo výbornom zápase. Dnes narazia na ďalšiu prekážku, ktorou bude Heracles Almelo. Toto mužstvo je nevyspytateľné a hotuje sa ako prvé ukrojiť z bodového mešca PSV. Stane sa tak? To sa dozvieme dnes, v sobotu 4. 11. 2023 o 16:30 h v priamom prenose stanice Arena Sport 1 v zápase, ktorý pre vás bude komentovať Vladimír Kováč.

Sústredenosť na detaily, ktoré môžu rozhodnúť

Heracles Almelo momentálne nie je v ideálnej športovej forme. Aspoň tak hovoria aktuálne výsledky tímu Johna Lammersa. Naposledy v stredu sa totiž predstavil v zápase 1. kola Holandského pohára a na trávniku HHC druholigového HHC Hardenberg prehral 0:2 a zo súťaže vypadol. Čo je tvrdá rana do klubových ambícií. V Eredivisie z toho naposledy bola tiež len prehra, keď Heracles minulú sobotu prehral v Heerenveene 0:3… Za domácich sa presadili v 10. min O. Sahraoui a v 21. a 72. min L. Brouwers. Na Abe Lenstra Stadion mu tak bodové ruže nekvitli.

Mužstvo sa naposledy z troch bodov tešilo 1. 10. 2023, keď na domácej pôde zdolalo Zwolle 2:1 a tak nečudo, že domáci tábor sa hotuje po vyše mesiaci zabodovať naplno. A zaceliť taktiež ranu po pohárovom vypadnutí. Tréner John Lammers bol z neho rozčarovaný.

„Môžete hrať zle a môžete prehrať zápas, ale nemôžete sa vzdať! A my sme to urobili… Teraz sa ale sústredíme výlučne na zápas proti PSV. Poznám ich trénera Petra Bosza veľmi dobre a viem, akým štýlom so svojim mužstvom hrá. Vieme, že majú veľa streleckých schopností. Sme v menšej kríze, útlme, ale vieme, že v určitom okamihu sa z toho dostaneme. Urobili sme si plán a dúfame, že ním PSV prekvapíme. Je tiež možné, že nájdeme v sebe čosi nepoznané, pretože chceme napraviť posledné výsledky. Budeme musieť byť veľmi sústredení a dbať na podstatné detaily,“ hovoril domáci tréner.

V sobotu popoludní sa Heracles Almelo bude musieť zaobísť bez Abeda Nankishiho a Syliana Mokona. Do boja burcuje aj útočník mužstva Emil Hansson. „Toto sú presne zápasy, v ktorých sa chcete ukázať. Mali sme zlý týždeň a musíme naozaj tvrdo pracovať, aby sme podali dobrý výkon. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sa tak stalo,“ vyjadril sa. Mužstvo je v tabuľke Eredivisie na priebežnom 8. mieste s bilanciou 3 víťazstvá, 3 remízy a 4 prehry so skóre 14:22 a 12 bodmi.

Potvrdiť grandióznu formu

PSV Eindhoven sa vezie na vlne fantastických výsledkov v domácej Eredivisie. Má grandióznu, lež úplne presvedčivú formu. Zverenci Petra Bosza zatiaľ porážajú všetko, čo im príde do cesty. 10 výhier svedčí. Tá posledná prišla minulý víkend v slávnom De Topper proti Ajaxu Amsterdam po výsledku 5:2. V tom zápase sme videli vari prvýkrát PSV chvíľkovo ťahať za kratší koniec. Ajax bol totižto dlhšie vo vedení, no prišla druhopolčasová domáca smršť a body ostali na Philips Stadium. Hetrikom sa o to pričinil mexický krídelník Hirving Lozano.

Erve Asito, domovský štadión Hereclesu Almelo je známym miestom pre hosťujúceho kouča Petra Bosza. Ten bol hlavným trénerom klubu 5 rokov, pričom v klube strávil dve obdobia. Výsledkom toho je, že Bosz sleduje klub s veľkým záujmom. „John Lammers a jeho asistent Hendrie Kruzen tam začali spolu minulý rok a okamžite postúpili do Eredivisie, čo sa mi páčilo. Aj v tejto sezóne začali dobre. Keďže domáci tréneri poznajú moju víziu, musíme si veľmi dobre plniť svoje úlohy na ihrisku. Samozrejme, to platí pre každý zápas. V poslednom zápase sme videli, že ak to neurobíte, môžete to mať nanajvýš ťažké,“ narážal zrejme na prvý polčas s Ajaxom Amsterdam.

Peter Bosz má široký výber a veľa rotuje hráčov na pozícii číslo 10. Guus Till, Isaac Babadi, Ismael Saibari a Malik Tillman – tí všetci môžu hrať na tomto mieste. Konkurencia ako hrom. Pre hlavného trénera PSV to nie je ľahká situácia, ako všetkým hráčom rozložiť hrací čas. „Nemôžem poukázať na jedného, ktorému sa doteraz darilo zle. Sú to 4 rôzne typy hráčov, takže pri ich nasadzovaní sa musíme pozrieť na ich formu a taktiež na štruktúru súpera. Takže je nielen dôležité, ako hráči hrajú, ale aj to, proti komu budeme hrať,“ zakončil Peter Bosz.

PSV je momentálne v laufe. Na trávniku mu funguje absolútne všetko. Ak aj na mužstvo príde slabšia chvíľka a nastanú komplikácie, ako v prvom polčase v De Topper, Boszovi zverenci nepodliehajú skepse a panike, lež veria svojim schopnostiam a dokážu zvrátiť výsledok. Aktuálne sú na 1. mieste tabuľky s 30 bodmi a očakáva sa, že predsa len prvé zakopnutie príde. Stane sa tak dnes? V stredu potom čaká PSV domáci zápas Ligy majstrov proti francúzskemu Racingu Lens, ktorý potrebuje zvládnuť.

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Heraclesom Almelo a PSV:

  1. 3. 2022 PSV – Heracles 3:1
  2. 8. 2021 Heracles – PSV 0:2
  3. 4. 2021 PSV – Heracles 3:0
  4. 9. 2020 Heracles – PSV 1:1
  5. 8. 2019 Heracles – PSV 0:2

Herná forma a výsledky PSV Eindhoven sú očarujúce. Mužstvu trénera Petra Bosza však víťazenie akiste nepôjde večne a prvé zakopnutie v Eredivisie možno očakávať už čochvíľa. Všeličo sa na ihrisku môže stať aj dnes. Preto si nenechajte ujsť zápas 11. kola holandskej Eredivisie medzi Heraclesom Almelo a PSV Eindhoven, ktorý odvysielame dnes, v sobotu 4. 11. 2023 o 16:30 h na stanici Arena Sport 1. Prevedie vás ním náš komentátor Vladimír Kováč.