• Futbal

Slovenská futbalová rozprávka: Našinci uzemnili Island a postupujú na EURO 2024 do Nemecka

Na snímke Juraj Kucka (Slovensko) oslavuje postup na ME 2024 po zápase J-skupiny 9. kola kvalifikácie ME 2024 vo futbale Slovensko – Island (4:2) v Bratislave 16. novembra 2023. FOTO TASR – Jaroslav Novák

 

 

Slovenskí futbaloví reprezentanti to dokázali a dokonali svoj sen do konca. Po štvrtkovom víťazstve 4:2 nad Islandom je totižto definitívne, že v kvalifikačnej J skupine obsadíme 2. priečku a tak postupujeme na budúcoročný európsky šampionát do Nemecka. Na EURE sa predstavíme tretíkrát v rade. Absolútne zaslúžene. Pre slovenský futbal je to fantastická správa.

Po senzačnom výkone

Mnohí nášmu reprezentačnému výberu neverili, no zverenci talianskeho trénera Francesca Calzonu to dokázali. Pred štvrtkovým zápasom boli v ideálnej tabuľkovej pozícii, keď mali v tabuľke na 2. mieste pohodlný 5 – bodový náskok. A tak im stačilo nad nepríjemným Islandom čo i len remizovať. No naši hráči zápas poňali úplne inak. Vo veľkom štýle. Pred vypredaným Tehelným poľom vyhrali 4:2 po doslova senzačnom výkone.

Boli pod tlakom postupu. Pod tlakom očakávaní celého národa. No zápasom, až na maličké zakolísanie v úvode, prešli ako nôž horúcim maslom. Už od úvodu vyvíjali tlak na súpera z Islandu, ktorý sa dostal pod tlak, no zatiaľ odolával. A aj udrel. Gólovo. V 17. min súboja na vypredanom Tehelnom poli sme si neustrážili nákop na hrot islandského útoku, stopér Vavro nevyhral hlavičku so svojim klubovým spoluhráčom Oskarssonom, ktorý dostal loptu za Dúbravkov chrbát – 0:1.

Podchvíľou sme prehrávali. Narušili si koncept hry i scenár samotného zápasu. Nepanikárili sme však. Naopak. V ofenzíve sme pridali a jednoznačne sme išli za vyrovnávajúcim gólom. Prišiel v 30. min, keď sme súpera značne zovierali. Na rohový kop Haraslína si najideálnejšie vyskočil stredopoliar Slovana Kucka a krížnou hlavičkou rozradostil fanúšikov – 1:1. Ubehlo len skutočne pár minút, keď sme ťažili z našej neutíchajúcej aktivity a využili momentum, ktoré bolo na našej strane – v 34. min bol faulovaný v pokutovom území Duda. Rozhodca Pawson sa išiel pozrieť na monitor a VAR mu našepkal pre nás správne – penalta! Premenil ju, aj so šťastím, sám faulovaný hráč – 2:1. Takýmto výsledkom sa aj skončil prvý polčas.

Haraslínova one man show

Po zmene strán sme hrali zdrvujúco dobre. Dominantne, priamočiaro, ofenzívne. Naštartoval nás gól krídelníka Sparty Praha Haraslína. Ten obdržal 50 metrový pas od Kucku, namieril si to do pokutového územia, kde spravil kľučku na obrancu, vylepšil si palebnú pozíciu a krížne skóroval – 3:1. Parádna akcia. Ubehlo len 8 min, keď ju Haraslín takmer navlas zopakoval. Opätovne sa rozbehol na ľavom krídle, naviedol si loptu na os a predviedol identické zakončenie – 4:1. Vtedy už skutočne o našom postupe na EURO nebolo pochýb. Skóre už len kozmeticky upravil v 74. min hosťujúci mladík Gudjohnsen, ktorý sa presadil zblízka po rohovom kope.

Ale ani táto machuľa na výsledkovej tabuli nezabránila našej výhre a bezbrehej radosti po skončení zápasu. Postúpili sme. Opakujeme, úplne zaslúžene. Mnohí našej reprezentácii sprvoti neverili. Mali výhrady voči trénerovi Francescovi Calzonovi, nevideli progres v našej hre, nevideli cieľ cesty nami vytýčenej. Radujme sa však spoločne z veľkého úspechu. Ktorý je okorenený tým, že aj proti Islandu sme predviedli výkon, za aký sa pred svetom nemusíme zaiste hanbiť.

Po zápase žiaril Francesco Calzona spokojnosťou a bili sa v ňom emócie. Zápas zhodnotil nasledovne: „Inkasovaný gól aj mňa na chvíľu zaskočil, ale veľmi rýchlo som sa upokojil. Hrali sme ďalej našu hru, nestratili sme hlavu a ja som pochopil, že aj v tomto zápase budeme úspešní. Toto mužstvo dokazuje, ako rastie. Úvod 2. polčasu bol fantastický. Náš tím nemá na to, aby bránil na svojej polovici, musí brániť vysoko, na súperovej časti ihriska, to som pochopil. A to je úloha trénera, chápať svojich hráčov a svoje mužstvo. Aj preto som sa rozhodol, že Haraslín bude hrať od začiatku.“ Tento ťah mu vyšiel znamenite!

Kvalifikačnú púť J skupinou zakončíme v nedeľu 19. 11. 2023 o 20:45 h v zápase v Bosne a Hercegovine. Tu sa dá očakávať, že priestor na ihrisku dostanú hráči širšieho reprezentačného kádra.