• Futbal

VIDEO vulgárneho útoku na Calzonu. „Hrdosť, ale aj nespokojnosť,“ opisuje pocity po prehre na EURE

Tréner Francesco Calzona počas osemfinálového zápasu, vpravo na tlačovej besede, Zdroj: reprofoto šport.sk/TASR

 

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona tvrdí, že je na svojich zverencov hrdý, no neakceptuje vulgárne útoky zo strany súperov a rozhodcov. K osemfinálovej prehre sa priznáva.

Veľká dráma sa včera odohrala v osemfinále EURA 2024, kde si naše mužstvo zmeralo sily s Anglickom. Ako uvádza web šport.sk, nechýbalo veľa a Anglicko mohlo odchádzať s dlhým nosom späť na Britské ostrovy. Krátko pred koncom zápasu však Jude Bellingham, 21-ročný anglický futbalista nožničkami rozhodol o predĺžení zápasu a tak aj udržanie svojho mužstva v hre.

O víťazstve na začiatku predĺženia rozhodol kapitán Angličanov Harry Kane, ktorý nedal šancu Martinovi Dúbravkovi po prudkej hlavičke. Tréner Calzona na tlačovej besede pôsobil nie veľmi uvoľnene, no aj napriek tomu vyhlásil, že je na svojich chlapcov nesmierne hrdý: „Pretože sme predviedli jeden úžasný zápas proti top favoritovi celého turnaja. Môj tím toho predviedol ohromne veľa.“

„Ukázali sme sa vo skvelom svetle, hrali s týmto súperom vyrovnanú partiu, veľa mu toho nedovoľovali a takmer sme postúpili. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám to. V predlžení sme strávili takmer polhodinu na polovici súpera. Som hrdý na všetkých hráčov, aj keď sa nám nepodarilo dosiahnuť želaný výsledok,“ vyhlásil 55-ročný Kalábrijčan.

Slovensko mohlo pridať ďalší gól

Aj keď do zápasu vošli naši „sokoli“ rezko a súpera dokázali viackrát zatlačiť, v prvom polčase však nepremenili viacero príležitostí na skórovanie. Tréner Calzona dodal, že keby bolo vedenie jeho výberu výraznejšie, bol by to úplne odlišný zápas.

„Je mi to ľúto aj preto, lebo sme mohli ísť v prvom polčase do stavu 2:0 a zápas by vyzeral úplne inak. Po zmene sme sa trochu stiahli, pretože sme mali aj niekoľko potrestaných hráčov a neboli sme už takí agresívni. Žiaľ, nevyšlo to,“ skonštatoval Calzona.

Spokojnosť z trénerovej strany plynula najmä z hľadiska prístupu a nasadenia hráčov. Prekážal mu však prístup rozhodcov na čele s Turkom Halilom Umutom Melerom a zdržiavanie súpera.

„O vyrovnanie sa postaral hráč, ktorý stojí vyše 100 miliónov eur. Ich tím má hodnotu 1,5 miliardy a keď si nedáte pozor, tak ste potrestaní. Určite nemienim teraz na niekoho ukazovať prstom, že je to jeho chyba. To rozhodne nie,“ uviedol tréner.

„Možno sme mali byť o niečo tvrdší a pristupovať viac k niektorým hráčom. Žiaľ, stalo sa a úplne to akceptujem. Čo však neakceptujem, je nadstavený čas (v predĺžení), keď bola udelená len jedna minúta. Ich brankár často zdržiaval,“ myslí si Talian, nepáčili sa mi ani niektoré verdikty rozhodcov a tiež, že často chodili pred našu lavičku a pred tú druhú skoro vôbec.“

„Vôbec sa mi to nepáčilo, aj keď sme neprehrali kvôli tomu. Ako som už povedal, som veľmi hrdý na mužstvo. Keď budem mať viac pokoja, tak si opäť pozriem tento zápas. Hráčom som povedal, že som na nich hrdý, pretože je to pravda,“ uviedol.

„Boli sme blízko postupu do štvrťfinále a sen sa nám rozplynul, ale aj taký je futbal a musíme to akceptovať. Jediná vec, ktorá sa mi nepáčila, bolo, že súper nebol potrestaný za naťahovanie času,“ zopakoval Calzona.

Vulgárny útok Ricea na Calzonu

Krátko po zápase došlo aj k vulgárnemu incidentu medzi trénerom Calzonom a hviezdou londýnskeho Arsenalu FC, Declanom Riceom. „Buď ticho ty ***, hej, drž hubu ty plešatý ***“, kričal na slovenského trénera Rice, informuje o tom Mail Online s odvolaním sa na odborníčku na čítanie z pier.

K incidentu malo dôjsť, keď slovenský tréner po poslednom hvizde zamieril k rozhodcom a odsunul anglického stredopoliara od arbitrov. „(Rice) mal ísť pozdraviť rozhodcov a pokračovať ďalej. Chcel som s nimi hovoriť, on však ostal pri nich a stále sa s nimi rozprával. Potom sa ospravedlnil a viac k tomu nemám čo povedať,“ uzavrel stručne Calzona.