• Florbal

Štvrťfinálové prekvapenie sa nekonalo, Slovenky si zahrajú o 5.-8. miesto

Slovenské florbalové reprezentantky nešokovali favorizované Švajčiarky a semifinále MS je pre náš výber stále nesplniteľným snom. V dnešnom štvrťfinále prehrali zverenkyne Michala Jedličku s bronzovým tímom posledného šampionátu 4:8. Už v sobotu ich tak čaká prvý z dvojice zápasov o konečné umiestnenie proti Lotyšsku. Priamy prenos ponúkneme na Arena Sport 1.

Rovnako ako v ostatných troch štvrťfinálových zápasoch, aj v súboji Švajčiarska so Slovenskom otvoril skóre v závere druhej minúty zápasu. O desať minút neskôr síce vyrovnala z rýchlej kontry Paulína Hudáková, no „Helvétkam“ ešte do prestávky prinavrátila vedenie Fitziová. Po zmene strán už sa ukázal rozdiel v kvalite a Švajčiarky behom 11 minút pridali ďalších päť gólov, posledný z nich do prázdnej brány, keď náš tím v presilovej hre nacvičoval taktické situácie pre ďalšie zápasy. Bodku za prostrednou časťou dalo nahodenie Ďuríkovej, ktoré pred bránou gólovo tečovala Belicová. V poslednej tretine už aj súperky šetrili sily na náročný víkendový program a dvakrát sa tak presadili slovenské hráčky. Najskôr využila ďalší protiútok Paulína Hudáková a následne tá istá hráčka prihrala na gól kapitánke Kataríne Klapitovej. Medzi tieto dva presné zásahy sa ešte vtesnal ďalší švajčiarsky gól do prázdnej slovenskej brány. Favoritky tak zvládli štvrťfinálovú prekážku a v boji o finále ich čaká Švédsko.

Nepríjemný moment prišiel v závere druhej tretiny, keď zostala na palubovke ležať Alexandra Faktorová. Tá si v súboji s Gerigovou podvrtla členok, nemalo by však ísť o nič vážne a uvidíme, či sa ešte na šampionáte v Singapure predstaví.

FAKTY ZO ZÁPASU

SLOVENSKO 4:8 ŠVAJČIARSKO (1:2, 1:5, 2:1)

Góly: 12. P. Hudáková (Belicová), 34. Belicová (Ďuriková), 46. P. Hudáková (Belicová), 57. Klapitová (P. Hudáková) – 2. Spichigerová (Gerigová), 15. Fitziová (Gamperliová), 24. Gerigová (Stettlerová), 25. Wielandová (Edizová), 27. Gerigová (Ruttimannová), 29. Stettlerová (Ruttimannová), 32. Gredigová (Metzgerová), 52. Spichigerová

Zostava SR: Krištofová – Ďuríková, Klapitová, Pudišová, Červená, Kocúrová, Trošková, Hrabovská – K. Hudáková, Šponiarová, Faktorová – Chúpeková, Belicová, P. Hudáková – Sabolová, Grossová, Schnetzerová – Mrázová, Žikavská

Cieľom zostáva 5. miesto, prvou prekážkou Lotyšky

Najlepšou hráčkou štvrťfinále na slovenskej strane bola brankárka Karolína Krištofová, ktorá predviedla viacero skvelých zákrokov. „Chytalo sa mi celkom dobre, cítila som sa menej pod tlakom ako v zápase so Singapurom. Švajčiarky hrali väčšinu zápasu na loptičke, hrozili strelami, bola som stále v strehu, čo je pre brankárku dobre. V prvej tretine sme hrali solídne, v úvodných piatich minútach druhej tretiny však prišiel náš výpadok, v ktorom sme stratili zápas. Švajčiarky celú tretiu tretinu kontrolovali hru a k loptičke nás vôbec nepúšťali, takže už sa nám nepodarilo vyrovnať,“ povedala v pozápasovom hodnotení.

Po prehre so Švajčiarskom je semifinálová účasť stále nesplniteľným snom a priepasť medzi TOP4 a zvyškom sveta je naďalej priepastná. Slovenky tak čakajú súboje o 5.-8. miesto a pokračovanie sna o konečnom 5. mieste, ktoré by vyrovnalo najlepší šampionát v Bratislave v roku 2017. Prvou prekážkou bude pre dievčatá spod Tatier výber Lotyšska, s ktorým sme sa stretli aj v októbrovom Six Nations Cup v Banskej Bystrici, kde sme triumfovali 11:4. Vo vzájomných zápasoch neprehrali Slovenky posledných šesť zápasov a v pozícii favoritiek budú aj v sobotu. „Proti Lotyšsku sa musíme naladiť na víťaznú vlnu a verím, že naša kvalita sa v zápase prejaví,“ dodala gólmanka Krištofová. Tréner Jedlička vie, že sobotný zápas bude len o tom, ako ho hráčky zvládnu v hlavách. „Na Lotyšky sme pripravení. Hrali sme proti nim na turnaji Six Nations Floorball Challenge, máme ich naštudované. Majú tri nebezpečné hráčky. Bude to iba o nás, ako k tomu pristúpime, či ten zápas zvládneme odohrať s naším herným plánom, našou hrou. Ak sa nám to podarí, nebude problém postúpiť ďalej.“

Zverenkyne Michala Jedličku majú o ešte jednu motiváciu navyše. Piaty najlepší tím turnaja doplní semifinalistky a kvalifikuje sa na Svetové hry, ktoré v roku 2025 bude hostiť Čína.

Zápas Slovensko – Lotyšsko sa hrá v sobotu 9. decembra o 4:00 nášho času. V priamom prenose vám ho prinesieme na Arena Sport 1, štartujeme už o 3:50.