• Futbal

Portugalský Superpohár v Aveiro – SL Benfica Lisabon proti FC Porto

Sezónu 2023/2024 v Portugalsku odštartuje Superpohár Cândido Oliveira, ktorý sa odohrá dnes na Estádio Municipal de Aveiro. Stretne sa v ňom úradujúci majster krajiny Benfica Lisabon proti vicemajstrovi a víťazovi portugalského pohára FC Porto. Zápas sľubuje skutočne výborný futbal so zaujímavou zápletkou. Favorita v ňom hľadať ťažko – predsa sa viac šancí na zisk trofeje dáva Benfice, ktorá však už nastúpi bez svojho najlepšieho strelca Goncala Ramosa. Zápas má výkop dnes o 21:45 h, odvysielame ho na Stanici Arena Sport 1 a prevedie vás ním náš komentátor Vladimír Kováč.

 

Kľúčovým mužom navrátilec Angel Di Maria?

 

Benfica Lisabon má za sebou úžasnú sezónu, ovenčenú titulom v ligovej súťaži. K triumfu sa dopracovala úplne zaslúžene. Diváci Areny Sport to mali možnosť vidieť na vlastné oči – zverenci trénera Rogera Schmidta hrali výborný futbal a boli výsledkovo presvedčiví. Vo finiši súťaže zvládali všetky podstatné prekážky a odrazili ataky FC Porto z druhej priečky. Celkom sa im darilo aj v Lige majstrov, takže v konečnom účtovaní z toho bola úspešná sezóna, na ktorú chcú v Lisabone nadviazať aj v novom ročníku.

 

Káder Benficy však počas letnej prestávky prešiel viacerými zmenami. Tou najbolestivejšou stratou je odchod útočníka Goncala Ramosa do Paríža Saint – Germain. Tento transfer je pochopiteľný, nakoľko sa tento portugalský reprezentant prezentoval výbornými výkonmi a bol gólovo produktívny. Ďalším citeľným zásahom je odchod ľavého obrancu Alexa Grimalda, ktorý sa po vyrpšaní hráčskeho kontraktu upísal nemeckému Bayeru Leverkusen. Naopak, zaujali viaceré príchody – z holandského Feyenoordu Rotterdam prišiel 22- ročný turecký útočník Orkun Kokcu, z českej Slavie Praha za 14 miliónov eur ľavý obranca David Jurásek, do budúcnosti akiste zaujímavý futbalista. Samozrejme, tým najväčším príchodom je návrat Argentínčana Angela Di Mariu do klubu, z ktorého „vyletel“ do veľkého futbalu. Všetky podstatné zmeny si ešte pripomenieme v priamom prenose.

 

Podľa trénera Rogera Schmidta je Benfica na zápas o Superpohár plne pripravená. „Áno, musíme byť pripravení! Je to prvá súťaž sezóny, predsezónna príprava sa skončila, tvrdo sme počas nej pracovali a hráči boli veľmi dobrí. Sezóna začína šancou vyhrať trofej. Urobíme všetko pre to, aby sme vyhrali túto trofej, vieme, že proti FC Porto je vždy ťažké hrať. Je to veľmi dobrý tím, ale myslím si, že sme veľmi dobre pripravení. Pokúsime sa dať na ihrisko to, na čom sme pracovali v predsezónnej príprave. Máme všetky šance na víťazstvo,“ hovoril nemecký odborník na včerajšej tlačovej konferencii.

 

Pokračoval slovami, že ho mrzí, že klubu sa predsa len nepodarilo udržať útočníka Goncala Ramosa. Miesto v útoku by tak mohol či mal zaujať Petar Musa. „Nie, nesnažili sme sa Goncala Ramosa nasilu udržať. Pretože situácia bola veľmi jasná. Keď vyjednávate o prestupe, keď hráč chce tiež ísť, musíte to akceptovať a sústrediť sa na hráčov, ktorých máte k dispozícii. Pre mňa to nebola otázka toho, že by som si ho chcel nechať až do zápasu Superpohára a potom ho nechal odísť. To ani nedáva zmysel. Verím v svojich hráčov a myslím si, že nie je dobré udržať si hráča, keď viete, že skôr či neskôr odíde. Je lepšie hrať s hráčmi, ktorí majú stále budúcnosť v Benfice Lisabon.“

 

V minulej sezóne 2022/2023 začala Benfica s 13 víťazstvami v rade. Mohlo by víťazstvo v Superpohári viesť tím k zopakovaniu tohto výkonu? – aj táto otázka smerovala na Rogera Schmidta. „Musíme ísť od zápasu k zápasu. Samozrejme, každé víťazstvo v sezóne je dôležité, najmä na jej začiatku. Ak budeme hrať finále s jedným z veľkých konkurentov o všetky tituly v Portugalsku, víťazstvo by bolo samozrejme, dobré. Sme úplne sústredení na víťazstvo v tomto zápase. Ale vyhrať tento zápas nie je nič štatistické, či už by to bolo po 90 alebo po 120 minútach. Musíme byť pripravení na ťažký zápas a podať výkon na vysokej úrovni po technickej, taktickej a mentálnej stránke. Nemyslím na to, aby sme vyhrali veľa zápasov za sebou, vždy je výzvou sústrediť sa len na najbližších 90 minút. V tejto sezóne si zachovávame tento prístup,“ zakončil tréner Benficy Lisabon. Naposledy sa mužstvo ním vedené predstavilo v prípravom zápase proti Feyenoordu Rotterdam, ktorému podľahlo 1:2.

 

Sérgio Conceicao: Posilnili sa veľkými menami svetového futbalu

 

FC Porto má za sebou taktiež úspešnú sezónu, síce ťažko tvrdiť o úspešnosti, nakoľko sa Drakom nepodarilo získať majstrovský primát. Vyhrali však portugalský pohár po víťazstve nad Sportingom Braga, dlho boli v hre aj v Lige majstrov, kde zostali v osemfinále na štíte talianskeho Interu Miláno. V domácej súťaži boli dlho na dohmať titulu, no žiaľ pre nich, Benfica ho skvele zvládnutým finišom nepustila z rúk. Je tu tak čas na odplatu, aspoň takú, aby Porto „Orlom“ vyfúklo Superpohár. Pre mužstvo by to bol pozitívny impulz do novej sezóny.

 

Tréner Sérgio Conceicao označil na tlačovej konferencii pred zápasom stopéra Pepeho príkladom pokory a ďalej poodhalil, že očakáva: „Veľmi ťažký a súťaživý zápas proti súperovi s veľkými schopnosťami, ktorým je národný šampión Benfica. Moji hráči sú však pripravení splniť úlohu a získať Superpohár. Prípravné obdobie pred sezónou sa už nepočíta, keď rozhodca prvýkrát fúkne do píšťalky naša stratégia súvisí s dynamikou oboch tímov. Je na hráčoch, aby vydali na trávniku maximum, aby bol kolektív silný. Musíme byť agresívny, intenzívny tím, silný v osobných súbojoch a s veľkou kvalitou hry. Musíme preukázať identitu čeliť súperovi, ktorý sa posilnil veľkými menami svetového futbalu.“

 

V zápase je otázny štart dvoch futbalistov – brankára Dioga Costu a stredopoliara Joaa Mária. Tréner prezradil, že obaja už absolvovali integrovaný kondičný tréning a ich vývoj bol v tomto aspekte pozitívny. V stredu ráno sa uskutoční hráčsky míting, na ktorom sa rozhodne, či budú k dispozíci. Budú sa hľadať riešenia, ak by tomu tak nebolo. Veľkým pozitívom však je, že sa veľmi dobre v kádri FC Porto udomácnil španielsky záložník Nico Gonzalez, ktorý prišiel na prestup z Barcelony. Tréner Drakov v tomto ohľade vyjadruje spokojnosť hlavne s faktom, že prezidentovi klubu sa prioritne podarilo udržať v mužstve kľúčových hráčov, o ktorých bol záujem na prestupovom trhu.

 

K samotnému zápasu dodal, že hoci história zápasov v meste Aveiro je priaznivá pre Drakov, vysvetľuje, že minulosť je minulosťou a všetko je spôsobené pracovnou morálkou jeho zverencov. „Boli sme lepší ako súperi, pretože tvrdo pracujeme, sme oddaní a máme historické klubové ambície, ktoré napĺňajú vášňou našich oddaných fanúšikov.“ Zápas portugalského Superpohára na Estádio de Municipal de Aveiro sa odohrá dnes, v stredu 9. 8. 2023 o 21:45 h a odvysielame ho na stanici Arena Sport 1 s komentátorským hlasom Vladimíra Kováča.