• Zjazdové lyžovanie

Vlhová v 1. kole takmer vypadla, má stratu

EBE 7 Levi – Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati v 1. kole slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo fínskom Levi v nedeľu 12. novembra 2023. FOTO TASR/AP Slovakia’s Petra Vlhova speeds down the course during the first run of an alpine ski World Cup women’s slalom race, in Levi, Finland, Sunday, Nov. 12, 2023. (AP Photo/Giovanni Auletta)

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová figurovala po úvodnej pätnástke 1. kola sobotného obrovského slalomu Svetového pohára na ôsmom mieste. V americkom Killingtone zaostávala za vedúcou Austrálčankou Alice Robinsonovou o 94 stotín sekundy. Druhé kolo sľubovalo drámu, druhá Švédka Sara Hectorová strácala na líderku šesť a tretia Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová iba osem stotín.

Pretekárky mali v 1. kole problémy so slabšou viditeľnosťou. Vo vrchnej časti ju znižoval intenzívny vietor, ktorý víril sneh, v spodnej polovici zasa tieň. Hectorová využila výhodné štartové číslo jeden a predviedla vydarenú jazdu, ktorou sa dostala do vedenia. Vlhová, ktorá štartovala s päťkou, začala nádejne a na prvom medzičase strácala na priebežnú líderku iba šesť stotín. V druhom sektore však nabrala vyše polsekundové manko. V dolnej časti už jej strata veľmi nenarástla a v cieli sa zaradila na priebežnú piatu pozíciu s odstupom 0,88 s na Hectorovú. Napokon ju predbehli ešte tri konkurentky. Švédku potom prekonala Robinsonová s deviatkou a pred 2. kolom (19.00 SEČ) si vytvorila najlepšiu pozíciu.

Tesné rozdiely dávali šancu na víťazstvo aj ďalším pretekárkam. Štvrtá bola s odstupom 21 stotín Talianka Marta Bassinová, domáca favoritka Mikaela Shiffrinová sa zaradila na priebežné piate miesto (+0,23).