• Nascar

Xfinity Series sa po okruhoch vráti na ovál, čaká nás Daytona

NASCAR Xfinity Series sa po dvoch podujatiach na klasických okruhoch vráti na ovál a hneď to bude jeden z najnáročnejších a najdivokejších. Druhýkrát v sezóne sa pozrieme na Daytona International Speedway a nočné preteky nebudú chýbať ani na Arenasport.

Nová sezóna odštartovala vo februári tradične na Daytona International Speedway a z výhry sa podobne ako vlani radoval Austin Hill. Preteky smerovali do finále, v predposlednom kole však boli prerušené po kolízii Brandona Jonesa. Toho na zadnej rovinke poslal do šmyku tímový kolega z JR Motorsports Josh Berry. Aj v overtime sa do problémov dostali jazdci JRM, konkrétne Sam Mayer a Justin Allgaier. Mayer na túto šlamastiku doplatil najviac, keď sa jeho vozidlo po náraze do vonkajšieho lemujúceho múru na výjazde z druhej zákruty dostalo do kotrmelcov a takmer polovicu zadnej rovinky „prešlo“ po streche.

Pri vyhlásení žltej fázy však na prednej priečke boli dvaja jazdci Austin Hill a John Hunter Nemechek. O tom, kto sa stane víťazom rozhodovali činovníci NASCAR takmer päť minút. Po preskúmaní televíznych záznamov a porovnaním s oficiálnymi záznamami riaditeľstva pretekov došli k verdiktu, že sa víťazom stal práve Hill. O prvých piatich miestach tak rozhodla cieľová fotografia, ktorá ukázala tesnosť súboja o cenný triumf.

Posledný víkend však patril klasickému okruhu, ani dominantná jazda však nestačila Ty Gibbsovi na výhru na Watkins Glen International. Preteky rozhodol až overtime, v ktorom to boli nesmierne zaujímavé posledné dve kolá. Do pretekov odštartoval ako prvý Ty Gibbs, ktorý si svoje vedenie bez problémov držal a pred súpermi si dokázal vypracovať niekoľkosekundové náskoky. Vo čele pretekov strávil 70 kôl z 86, pozíciu lídra prepustil krátko pri pit-stopoch. Cesta za víťazstvom dostala výraznú trhlinu v samom závere, keď sa na výjazde z „bus stopu“ roztočil Justin Allgaier, do ktorého narazil jeho tímový kolega Brandon Jones a v hodinách sa ocitol aj Alex Bowman.

Preteky sa dostali do overtime, do reštartu šli v prvom rade Gibbs a Austin Hill. Rozhodujúci bol nájazd do prvej zákruty, do ktorej sa tlačil aj Sam Mayer. Jeho dravý prienik dopredu priniesol kontakt s lídrami a Gibbs s Hillom sa roztočili, čím prišli o šancu vyhrať. Mayer pokračoval v súboji o prvé miesto v tesných bojoch so Sheldonom Creedom, ktoré napokon zvládol a prišiel si pre svoju druhú výhru v kariére, opäť na klasickom okruhu, po predošlej výhre na Road America. TOP5 doplnili Kligerman, Chastain a Mosack.

Preteky Wawa 250, ktoré budú nesmierne dôležité aj z pohľadu boja o play-off odštartujú v noci z piatka na sobotu o 1:30 aj v priamom prenose na Arenasport 1. Od mikrofónu sa prihlási komentátor Vladimír Kováč.