• Futbal

Z pera Miroslava Čiefa: Docieliť na vrchol postupovej pyramídy

Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká najťažšia kvalifikačná skúška. V piatok 13. októbra 2023 sa predstaví v Porte v ostrom, napínavom a mimoriadne dôležitom kvalifikačnom zápase v rámci J skupiny.

Na Estádio do Dragao sme však neprišli robiť domácej reprezentácii sparingpartnera, ani jej blahoželať k ich takmer istej miestenke na EURO 2024 do Nemecka. Naopak, prišli sme sa pobiť s osudom – o svoju hrdosť, česť a taktiež postupovú túžbu, ktorú akiste máme.

Opierajúc sa o to zdravé

Zverenci talianskeho trénera Francesca Calzonu hrajú v tejto kvalifikácii skvele. Ktokoľvek môže namietať, ale je to tak. Najväčšiu zásluhu na tom má práve rodák z Vibo Valentia. Tento odborník, ktorého mnohí spochybňovali nás naučil viere v seba. Ponúkol nám do dlaní taktický plán, naučil nás nevzdávať sa, lež naopak, držať opraty nad zápasmi. Prešiel rok od jeho nástupu a dokázali sme v septembri na Tehelnom poli odohrať fantastický zápas proti Portugalsku. Síce sme v ňom prehrali 0:1, na trávniku sme však ukázali obrovský, lež hmatateľný progres.

Dôležité, priam zásadné bolo, že hlavný kouč sa mohol po svojom príchode k nášmu mužstve oprieť o to zdravé v ňom. O Lobotku, Škriniara, Hancka, Dúbravku – tí všetci mu vedno ako celok uverili a išli za ním. Aj keď to na ihrisku sprvu bolelo. A neladilo. Neprichádzali ani výsledky. Všade bolo počuť kritiku. Fanúšikovia boli nespokojní. Tí vnímavejší však videli a cítili, že s našim národným mužstvom sa deje niečo dobré. Pretvára sa na určitý obraz.

Preto nikoho neprekvapilo, keď sme si to už po roku spolupráce s trénerom Francescom Calzonom išli rozdať ako rovný rovný s Portugalskom. To chcelo odvahu, no taktiež vieru v seba. Tú vieru v seba, ktorú sme mnohokrát nevedeli položiť na oltár dôležitosti zápasu. Pekarík, Hancko, Škriniar, Lobotka, Dúbravka – títo všetci hráči z najlepších líg sveta sa odrazu aj v najcennejšom drese cítili sebavedome. Vedeli, že keď vyjdú na trávnik, môžu sa oprieť o spoluhráča, o fungujúci systém, pričom sami hráči boli vhodne a citlivo zaúkolovaní.

Musíme na to dobré a zdravé nadviazať v piatok na Estádio do Dragao. Nie, nepôjde o zápas, ktorý musíme jednoznačne vyhrať. Tabuľkové počty sú k nám priaznivé. Na priamy postup z 2. miesta bude kľúčový súboj v pondelok v Luxembursku. Prečo sa však nepokúsiť zaskočiť zatiaľ suverénneho lídra našej skupiny? Ten vyhral všetkých 6 zápasov, ešte ani raz neinkasoval. Sme presvedčení, že takto stopercentný nebude do konca kvalifikácie. Raz zakopne, niekto napne sieť za brankárom Diegom Costom… Buďme to my! Poďme do toho.

Otázka srdca a taktického plánu

Na Estádio do Dragao v Porte musíme byť plní sebadôvery. Musíme túžiť, chcieť a zahrať srdcom. To je jediná cesta k nášmu úspechu. Tieto atribúty nám už neraz, okrem skvele prevedeného taktického plánu napomohli k veľkým výsledkom. Taktiež potrebujeme výnimočný vklad jednotlivcov. Nepriepustného Dúbravku, dominantného Škriniara, ešte dominantnejšieho Lobotku a vpredu ekrazit. Ťah. Nebojácnosť. Opakujeme, mali by sme nadviazať na to dobré z Tehelného poľa, kde sme sa ani zamak nebáli prevziať opraty nad zápasom.

Ak nám čokoľvek dnes bude chýbať, domáci na čele s Cristianom Ronaldom, Brunom Fernandesom či Bernardom Silvom nás zhltnú ako malinu. Majú obrovskú kvalitu. Na každom poste. Pred viac ako 50 – tisícovým publikom sa budú chcieť dostať do varu a už takmer isto spečatiť svoj zaslúžený postup. My sme však neprišli na jatky. A síce je možné, že nás Portugalsko zdolá aj pri našom najlepšom výkone, dajme si šancu.

Pokúsme sa o malý – veľký európsky zázrak. Ukážme futbalovej Európe, že už nie sme mužstvo, ktoré je plné priemernosti a šede. Nie, my máme hráčov, ktorí hrávajú taktiež vo veľkých kluboch a ligách. Máme hráčov, ktorí túžia reprezentovať svoju krajinu a dnes ani Portugalsku nedajú nič zadarmo. A síce sme bez Haraslína, no s Makom. Nemáme ani hviezdu na úrovni Cristiana Ronalda, máme však Róberta Boženíka, ktorý to v Portugalsku dôverne pozná a je dnes schopný skórovať.

Nemáme toho veľa, no sme jeden súdržný a zdravý tím, ktorý môže fanúšikov naplniť hrdosťou. To jediné možno sľúbiť. Tak docieľme na vrchol postupovej pyramídy. Jeden z krokov sa dá urobiť v Portugalsku.