• Nascar

Čaká nás #NASHCAR víkend v Nashville

Po predposlednom voľnom víkende v tejto sezóne sa naplno rozbehne kolotoč, ktorý bez prestávky pôjde až do konca septembra. NASCAR Xfinity Series sa predstaví na Nashville Superspeedway aj v priamom prenose televízie Arenasport.

Komplex, ktorý bol otvorený v roku 2001 má síce adresu Lebanon, ale situovaný je v Gladeville. Oba sa nachádzajú vo Wilson County v Tennessee. S dĺžkou 1,33 míle (2,14 km) je to najdlhší ovál NASCAR s betónovým povrchom (Bristol 0,5 mi, Dover 1 mi) a jeho klopenie v zákrutách je 14 stupňov. Majiteľom trate je Dover Motorsports Inc., preto dostal pred sezónou 2021 jeden z dvoch termínov Dover Motor Speedway. Počas prvých desiatich rokov (2001-2011) hostila trať podujatia Xfinity Series, Truck Series a IndyCar. Predvlani sa sem druhá najvyššia séria vrátila po dlhých 3 619 dňoch, premiérovo aj s Cup Series.

Vlani predviedol Justin Allgaier dominantnú jazdu a zaslúžene si prišiel pre výhru. V úvodných súbojoch prišlo ku drobnému kontaktu medzi tímovými kolegami Gragsonom, Allgaierom a Berrym, jazdci JRM situáciu zvládli. V 19. kole sa Allgaier dostal do vedenia a do konca segmentu si vypracoval šesťsekundový náskok. Rovnakú suverénnu predvádzal aj v druhej časti a keďže prvých 90 kôl mimo segmentové pauzy neponúklo žlté vlajky, Allgaier si pohodlne prišiel aj pre druhý úspech. Pred finálovou časťou boli najrýchlejší mechanici Ty Gibbsa, ktorý sa do záverečnej stage pustil z prvého miesta. Hneď od zaviatia zelených vlajok predvádzal skvelé súboje s Allgaierom, tomu však trvalo zhruba tri kolá než odpor mladíka zlomil a znovu prevzal vedenie.

Druhá polovica pretekov už ponúkla aj spomalenia pre incidenty na trati, roztočili sa domáci Josh Berry či Jeffrey Earnhardt. Práve po druhej situácii zamierili viacerí jazdci, na čele s Allgaierom a Gibbsom, do boxov pre čerstvú sadu pneumatík. Vo vedení pri reštarte bol Allmendinger, Allgaierovi s Gibbsom patrila jedenásta a dvanásta priečka. Jazdec Kaulig Racing následne zviedol niekoľko súbojov o čelo s Brandonom Jonesom, než sa do všetkého opäť oprel Allgaier a v 147. kole sa vrátil do vedenia. Krátko predtým sa po kontakte s Mayerom takmer roztočil Gibbs, ktorý auto udržal na trati, ale stratil niekoľko pozícii a prišiel o šancu na výhru. V závere museli viacerí zamieriť do boxov na dotankovanie, aby preteky vôbec dokončili, jednalo sa o napríklad všetkých troch pretekárov Kaulig, Gragsona či Jonesa. Allgaier tak prišiel do cieľa so 4,5-sekundovým náskokom pred Trevorom Bayneom a pripísal si svoju 18 výhru v kariére a druhú v tejto sezóne.

Najrýchlejší v tréningu, víťaz kvalifikácie, najviac kôl vo vedení, no výhra neprišla. Napriek dominantnému víkendu sa predminulý víkend Kyle Larson počas premiérového podujatia NASCAR Xfinity Series na Sonoma Raceway do Victory Lane nedostal. Larson zvládol štart a hneď si začal vypracovávať náskok na svojich súperov. Keďže sa išlo na klasickom okruhu, podľa nových pravidiel z tejto sezóny sa po konci segmentov nevialo žltými vlajkami. Pretekár v Chevrolete #17 Hendrick Motorsports si suverénne prišiel pre prvý čiastkový úspech, no krátko potom sa predsa preteky spomalili. Pre problémy s tlakom paliva zostal na trati stáť Josh Berry a lídri zamierili do boxov.

Larson si udržal vedenie, vyhral aj druhý segment a držal si náskok viac ako 13 sekúnd pred Allmendingerom, keď Jeffrey Earnhardt v 60. kole narazil do bariéry v desiatej zákrute a spôsobil druhú žltú fázu pretekov. Ak bol následný reštart v 65. kole rozhodujúci pre Almirolovo víťazstvo, Larsonova chyba v 72. kole bola ešte väčšia. Sedem kôl pred koncom Larson tlačil na lídra, pred ktorého sa chcel dostať. Vo vlásenke 11. zákruty bol len pár centimetrov od zadného nárazníka Almirolu, no dostal sa do kontaktu s jedným zo stohov pneumatík definujúcich zákrutu. Larson namiesto doprava „vystrelil“ vľavo, opustil ideálny kurz a kým narovnal auto, stratil kontakt s Almirolom a predbehol ho aj Allmendinger. Almirola si to už postrážil a dokázal bez problémov za sebou udržať oboch favoritov na triumf. Ty Gibbs obsadil štvrté miesto, takže jazdci z NASCAR Cup Series obsadili prvé štyri pozície. Parker Kligerman bol najlepším full-time Xfinity pretekárom na piatom mieste.

Preteky Tennessee Lottery 250 na Nashville Superspeedway štartujú v sobotu 24.6. 2023 po 21:30 aj v priamom prenose Arenasport 1. Komentátorom bude, tradične, Vladimír Kováč.