• Futbal

Odrazí sa Ajax Amsterdam od dna na ihrisku posledného FC Utrecht?

 

 

AFC Ajax Amsterdam zažíva vskutku strastiplnú sezónu, ktorá je hotovou pohromou hlavne pre jeho fanúšikov. Stále moderný a ambiciózny klub sa totižto topí v obrovskej výsledkovej kríze. Zmienili sme sa o nej už pred reprezentačnou prestávkou, keď zverencov Mauricea Stijna čakal súboj proti favorizovanému AZ Alkmaar. Ten však v Aréne Johana Cruiffa prehrali a ešte viac sa ponorili do tabuľkových hlbín. Aktuálne sú na 16. mieste a boľačky v Eredivisie by si radi pofúkali dnes na trávniku posledného FC Utrecht. Ako a či vôbec sa im to podarí si akiste nenechajte ujsť. Zápas 9. kola FC Utrecht – AFC Ajax Amsterdam odvysielame dnes, v nedeľu 22. 10. 2023 o 12:15 h na stanici Arena Sport 1. Prevedie vás ním náš komentátor Vladimír Kováč.

Z kaše chcú obaja, aj Utrecht

FC Utrecht podobne ako Ajax nezažíva ideálnu sezónu. To podstatné, v tabuľke Eredivisie je na poslednom 18. mieste s bilanciou 1 víťazstvo a 7 prehier s pasívnym skóre 4:17 a 3 bodmi. Márnosť nad márnosť – a to si treba uvedomiť, že jediné víťazstvo Utrechtu prišlo na ihrisku Heraclecu Almelo 16. augusta v pomere 1:3 a okrem toho dalo mužstvo v ďalších 7 zápasoch len 1 gól!

Zverenci trénera Rona Jansa sa vskutku nemajú čím chváliť. Stále však majú paličku osudu vo vlastných rukách, musia však nájsť a nachádzať cestu k víťazstvám a trom bodom. Šancu na reštart majú dnes proti trápiacemu sa Ajaxu, ktorý sa zmieta v podobných problémoch a chce „von“ z výsledkovej a hernej kaše. Z marazmu.

Mužstvo si naposledy zmeralo sily v priateľkom zápase s NEC Nijmegen, ktorý vyhralo 2:1. „Minulý týždeň sme trénovali, ako chceme brániť proti NEC. Pracovali sme na defenzíve a taktiež na ofenzíve, kde sa trápime. Strávili sme dva týždne snahou dostať hráčov čo najviac do streleckých pozícií, pretože vieme dobre využívať svoje šance. Musíme v nich ale byť, dostávať sa na dostrel bránky. Od minulého týždňa sa už takticky sústredíme na zápas s Ajaxom. Hráčov nemusím nejako špeciálne motivovať, každý z nich chce byť dnes na ihrisku. Vieme, čo môžeme od seba očakávať. To znamená, že konečne musíme odložiť kŕčovitosť  z domáceho ihriska, hrať odvážne, slobodne, bez strachu a na to potrebujeme podporu fanúšikov. Potom to môže byť veľká zábava,“ hovoril pred zápasom Ron Jans.

Niec Vierveger bol v minulom kole vo Volendame vylúčený, preto dnes nebude môcť hrať. Takisto je vylúčený štart Zidana Igbala a Avest a Bart Ramselaar sa ešte len vracajú zo svalových zranení.

Pár zaujímavostí o zápase Utrecht – Ajax:

– Z posledných 10 zápasov Eredivisie, ktoré FC Utrecht odohral proti Ajaxu, tím z Domstadu vyhral jeden jediný. Bolo to v Aréne Johana Cruiffa 3. októbra 2021 výsledkom 0:1.

– Zaujímavá štatistika: hlavný tréner Ron Jans je vo vzájomných súbojoch s Mauriceom Steijnom z Ajaxu neporazený. Vo všetkých 9 stretnutiach. Jans 5- krát vyhral a 4- krát sa zrodila na trávniku remíza.

– FC Utrecht je momentálne na poslednom 18. mieste v Eredivisie. Je tak tomu prvýkrát od 4. kola sezóny 2001/2002, kedy mužstvo začne kolo ako posledné mužstvo tabuľky. Vtedy však následne Utrecht vyhral doma nad FC Groningen 3:1.

– Ajax Amsterdam má za sebou najhorší štart do sezóny Eredivisie s 5 bodmi po 6 odohraných zápasoch.

– Dnešný zápas je 900. domáci zápas FC Utrecht v Eredivisie. Utrecht vyhral 448 z 899 domácich zápasov.

– AFC Ajax nevyhral ani jeden z posledných 7 zápasov vo všetkých súťažiach. To sa rovná jeho najdlhšej sérii bez víťazstva v profesionálnom futbale: žiadne víťazstvo nezaznamenal ani v 7 ligových zápasoch v sezóne 1964/1965.

– Brian Brobbey, útočník Ajaxu, skóroval v každom z posledných 3 zápasov Eredivisie medzi FC Utrecht a AFC Ajax.

– Tréner hostí Maurice Steijn vyhral iba 1 z 12 zápasov Eredivisie, ktoré odkoučoval proti FC Utrecht. Bolo to 11. apríla 2010 s jeho vtedajším mužstvom ADO Den Haag (0:2).

Posledná šanca pre Mauricea Steijna?

Ako už bolo viackrát spomenuté, AFC Ajax zažíva hrôzostrašnú sezónu a vskutku náročný štart do novej sezóny Eredivisie. „Len“ 16. miesto v tabuľke s bilanciou 1 víťazstvo, 2 remízy a 3 prehry so skóre 8:12 a 5 bodmi sú žalostne málo. Netreba však zabúdať, že mužstvo má 2 zápasy k dobru, pričom hlavne stretnutie vo Waalwijku by mal Ajax už dohrať do víťazného konca.

Mužstvo Mauricea Stijna sa však neskutočne trápi. Ľahko, lež lacno inkasuje a naopak, gólovú smršť by ste od neho čakali zrejme márne. Naposledy Ajax v Aréne Johana Cruiffa podľahol AZ Alkmaar 1:2. Do vedenia išli hostia po presných zásahoch E. Pavlidisa (45. min) a D. De Wita (57. min). Za domácich znížil v 73. min van den Boomen, na čo len zisk bodu to však domácim nestačilo. A tak sa kríza mužstva ešte prehĺbila a áno, očakávalo sa, že sa úplne zlomí stolička po trénerom Stijnom. Ten však „prežil“ a dnes proti Utrechtu má šancu zvrátiť celú tohtosezónnu situáciu v Ajaxe. Tej pomáha ako konzultant Luis Van Gaal.

Maurice Steijn na predzápasovej tlačovej konferencii sršal sebadôverou. „Reprezentačné obdobie bolo dobré pre mňa aj pre zamestnancov klubu. Pokračovali sme v tréningovom procese s malou skupinou hráčov, pretože väčšina bola preč. Sledoval som veľa našich zápasov, zápasov FC Utrecht a  taktiež zápasy našich reprezentantov. Videl som tam dobré veci, a to je pozitívne. Všetci odohrali veľa hracích minút. Pred nedeľou sme sa už ale dali dokopy. Chlapci sú nejaký čas spolu a vidím ich šťastné tváre.“

Pred Utrechtom má rešpekt. „Do nedele musíme vyriešiť niektoré problémy v kádri. Existuje množstvo zranení u hráčov, ktoré verím, že sa vyriešia. Steven Berghiis, Branco van den Boomen, Benjamin Tahirovič a Devyne Rensch sú otázni. To je veľký výpočet hráčov. Dúfam, že budú v poriadku. Silvano Vos taktiež nie je na 100% pripravený, ale tento stredopoliar si beztak musí odpykať kartový trest. S FC Utrecht očakávam pekný, ale už tradične zložitý zápas. Prežívajú ťažké obdobie, rovnako ako my. Očakávam temperamentný duel na hrane. Platí, čo vieme – oba tímy potrebujú vyhrať,“ zakončil tréner Ajaxu Maurice Steijn.

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Utrechtom a Ajaxom:

  1. 5. 2023 Ajax- Utrecht 3:1
  2. 8. 2022 Utrecht – Ajax 0:2
  3. 1. 2022 Utrecht – Ajax 0:3
  4. 10. 2021 Ajax  – Utrecht 0:1
  5. 4. 2021 Ajax – Utrecht 1:1

Odlepí sa AFC Ajax z pomyselného dna dnes na trávniku posledného mužstva tabuľky? Nenechajte si ujsť zápas 9. kola holandskej Eredivisie medzi FC Utrecht a AFC Ajax Amsterdam, ktorý odvysielame dnes, 22. 10. 2023 o 12:15 h na stanici Arena Sport 1. Prevedie vás ním náš komentátor Vladimír Kováč.