• Hokej

Obrancu Ivana láka zámorie, o spoluhráčovi Nemcovi hovorí: Čaká ho dlhá kariéra na vysokej úrovni

Na snímke vľavo slovenskí hokejisti sprava Pavol Regenda, Michal Ivan a Miloš Kelemen sa tešia po góle. Na snímke vpravo slovenský hokejový reprezentant Michal Ivan. Zdroj: TASR/Michal Runák, Martin Baumann

 

Na nedávno skončených majstrovstvách sveta v hokeji mu patrilo miesto v 2. obrannej formácii po boku hviezdneho Šimona Nemca. Obranca Michal Ivan s ním odohral niekoľko vydarených zápasov, no taktiež platí, že spolu s mužstvom mohli v Česku dosiahnuť viac. Hráč Liberca si však pochvaľuje atmosféru v národnom tíme a verí, že Slovensko čakajú v hokeji krajšie zajtrajšky. On osobne by sa potešil zámorskému angažmánu, ale nič prehnane nesilí a váži si podmienky vo svojom doterajšom klube.

Odchovanec HKM Zvolen nám poskytol rozhovor, na ktorého začiatku sa ešte krátko vrátil k majstrovstvám sveta, na ktorých sa zrejme dalo urobiť čosi viac.

„Mrzí ma, že sa nám nepodarilo spraviť na šampionáte nejaký väčší úspech. Ten povestný krok navyše. Myslím si, že v globálnom pohľade to nebolo zlé, ale s tým tímom, čo sme mali, sa čakalo viac. Aj keď základný cieľ postúpiť do štvrťfinále sa nám podaril, myslím si, že sa čakalo viac,“ hovoril na priamo odchovanec HKM Zvolen.

Následne svoje hodnotenie rozmenil na drobné.

„Myslím si, že sme sa stále prezentovali tou našou hrou, akou chceme hrať. Teda tým štýlom, ktorý tréner Craig Ramsay naordinoval už pred niekoľkými rokmi. To si myslím, že bolo vidieť v každom jednom zápase. Nasadenie, rýchlosť a aktivita boli naše základné úlohy. A naopak, v niektorých momentoch sme hrali trochu zbytočne nervózne. Hlavne to bolo vidieť v 1. zápase B-skupiny proti Nemecku,“ ponúkol nám svoje pohľady na šampionátové vystúpenie Slovákov.

Platí však, že tento turnaj nám ukázal, že náš tím má potenciál. Treba si však naďalej vyhrnúť rukávy a na slovenskom hokeji robiť to najlepšie pre jeho prospech.

„Šampionát v Česku ukázal, že vieme hrať aj s tými najlepšími mužstvami na svete, čo ukázal aj zápas proti USA, v ktorom každý jeden hráč podal výborný výkon. A to prišlo po výbornom tímovom výkone, kde si každý plnil každý jeden detail. Potenciál tam je veľký. Treba ďalej pracovať a napredovať už od mládežníckych kategórií. Nastaviť sa hlavne tak, že môžeme poraziť hocijaký tím,“ poodhalil recept na úspech hokejista, ktorý v slovenskej extralige začal hrávať ako 16-ročný.

Majstrovstvá sveta v Česku napokon vyhrala domáca reprezentácia. Jej hokej mal hlavu a pätu, bol taktický, dynamický a podporený výdatnou hráčskou kvalitou. Pred svojím fantastickým domácim publikom Česi potvrdili, že sa vedia zmobilizovať a tvorili jednoliaty tím.

„Klobúk dole, treba im pogratulovať. Odviedli neskutočnú robotu. Išli si za tým od začiatku a myslím si, že to pre nich musel byť neskutočný zážitok vyhrať majstrovstvá sveta na domácej pôde,“ hovoril.

Jemu osobne prischla rola v 2. obrannej dvojici, v ktorej kryl chrbát predsa len ofenzívnejšiemu Šimonovi Nemcovi. Čo hovorí na vklad a neskutočný talent hráča, ktorý má za sebou 1. NHL sezónu v drese New Jersey Devils? Ako sa mu s ním hralo a ako predpovedá jeho vynikajúco sa rozbehnutú kariéru?

„Šimon má výborné kvality už v tomto mladom veku a myslím si, že ho čaká dlhá kariéra na vysokej úrovni. Obaja sme mali na ľade svoje úlohy a snažili sme sa ich plniť najlepšie, ako sme vedeli. Aby to bol hlavne čo najväčší prínos pre tím, pre mužstvo,“ nechal sa ďalej počuť.

Na záver rozhovoru nás zaujímalo, aké sú ďalšie ciele a kariérne kroky Michala Ivana. Platí, že už nejaký ten čas hrá v českej extralige, kde sa mu darí. Netají sa však tým, že by si rád v budúcnosti zahral aj v zámorí.

„Mám zmluvu ešte na rok v Liberci a za tie 3 roky, čo som tam strávil, prevláda u mňa veľká spokojnosť. Takže sa teším aj na ďalší rok. Zámorie? Jasné, že ma to láka, ale zatiaľ nemám nič konkrétne, takže viac k tomu nemám čo povedať. A myslím, že mi tento šampionát určite pomohol. Sú to ďalšie cenné skúsenosti na veľkom podujatí, ktoré v kariére viem neskôr zúročiť,“ zakončil reprezentačný obranca Slovenska a hráč Liberca Michal Ivan.