• Hokej

Proti Kanade chceme podať čo najlepší výkon, hovorí pred štvrťfinále Nemec. Mrzí možné zranenie Pospíšila

Na snímke zľava brankár Stanislav Škorvánek, Mário Grman (obaja Slovensko), Marcus Johansson (Švédsko) v zápase základnej B-skupiny Švédsko – Slovensko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave v utorok 21. mája 2024. Zdroj: FOTO TASR/Michal Runák

Slovenská hokejová reprezentácia zakončila účinkovanie v základnej B – skupine majstrovstiev sveta vysokou prehrou so Švédskom 1:6. Tá však nezmenila nič na tom, že sme obsadili konečnú 4. priečku, postúpili a vo štvťfinále sa tak stretneme s výberom Kanady (štvrtok 23. mája 2024). Hrať sa bude v pražskej O2 Aréne o 16.20 h a ak máme pomýšľať na prípadný postup do semifinále, jednoznačne musíme pridať na výkone. Pretože posledný skupinový zápas nás vyzliekol tak trochu donaha.

Proti Švédom sme nastúpili v bránke so Stanislavom Škorvánkom, premiérovo si na MS zahral aj útočník Viliam Čacho. To preto, že nám v zostave chýbali Marek Hrivík a Andrej Kudrna. Čo je však horšie, v priebehu stretnutia s podozrením na zranenie ramena odstúpil z hry Martin Pospíšil, naša šampionátová kométa.

V zápase proti už istému víťazovi B – skupiny sme ťahali za kratší koniec povrazu. Ešte v úvodnej tretine sme sa ako tak držali v zápase, síce sme už 3. min. išli do jednogólového manka. Vrece s gólmi sa potom roztrhlo od 28. min., keď brankára Škorvánka prekonali postupne v krátkom slede Karlsson, Burakovsky a Lundstrom.

V záverečnej tretine sa ešte 2-krát presadil Eriksson EK. Zníženie na priebežných 1:5 prišlo z hokejky obrancu Ivana, ktorému na gól asistovali Tatar so Slafkovským.

V tomto zápase sme značne zaostávali za očakávaniami. Za súperom, ktorý má v B – skupine stopercentnú bilanciu, sme nestačili. Nič to však nemení na fakte, že si vo štvrťfinále zahráme proti Kanade, ktorá pre zmenu vyhrala A – skupinu. V utorok zdolala Česko 4:3 po predĺžení.

Proti Švédom sme sa trápili prioritne v 2. tretine, keď sme súperovi dovolili výrazne gólovo odskočiť. Hovoril o tom aj náš kapitán Tomáš Tatar.

„Je to tak, prostredná tretina nám kompletne ušla. Prestali sme rešpektovať systém a každý si chcel robiť na ľade to svoje. To sa takto nedá, najmä nie proti takémuto súperovi. Možno trochu zohralo rolu aj to, že sme vedeli, že sme postúpili. Stratili sme 2 centrov, Hrivík nemohol nastúpiť a potom sa zranil aj Pospíšil. Museli sme to tam všelijako rotovať. Verím, že nás fanúšikovia proti Kanade prídu podporiť aj do Prahy,“ zaželal si v mene kolektívu.

Jediným strelcom slovenského gólu bol obranca Michal Ivan. Obranca Liberca pre zmenu hovoril o tom, že sa treba odraziť odraziť od výhry a hlavne prvých 2 tretín proti zápasu s USA v skupine. To by bolo, keby sme na šampionáte zdolali aj druhého zámorského súpera.

„Proti Švédom to bol ťažký zápas. Chýbali nám sily, neboli sme aktívni. Hlavne v 2. tretine boli Švédi jednoznačne lepší. Som rád, že mi to tam padlo, ale ten gól v podstate už nič neriešil. Myslím si, že pred štvrťfinále sa musíme odraziť od prvých 2 tretín zápasu s USA,“ vyslovil svoj názor.

Obranca Šimon Nemec aj v poslednom zápase hýril aktivitou, bol aj ofenzívne aktívny, ale ani jemu sa nepodarilo výraznejšie pribrzdiť rozbehnutého súpera.

„Švédi boli na vyššej úrovni, musíme sa s tým zmieriť. Ale sme dosť rozumní na to, aby sme na to zabudli a išli po svojej línii na šampionáte ďalej. Vo štvrťfinále proti Kanade chceme podať čo najlepší výkon,“ nechal sa počuť talentovaný obranca.

Štvrťfinálový program MS (23. mája 2024): Kanada- Slovensko, Švajčiarsko – Nemecko (oba 16.20 h), USA – Česko, Švédsko – Fínsko (oba 20.20 h).