• Ľadový hokej

Súhrn 20. kola Tipos extraligy: Po šlágri výmena stráží na čele súťaže. Opäť úradovalo Helminenovo kúzlo

Na snímke gólová radosť hráčov Košíc v zápase 20. kola hokejovej Tipos extraligy HC Košice – HK Spišská Nová Ves v Košiciach 24. novembra 2023. FOTO TASR – František Iván

Jednoznačným ťahákom 20. kola Tipos extraligy bol súboj na východe, kde sa stretol druhý s prvým, a teda Košice proti Spišskej Novej Vsi. Napokon zápas dopadol jednoznačne, vyhrali ho Oceliari v pomere 5:1. Zaujalo aj pohronské derby vo Zvolene, kde pod novým fínskym trénerom Raimom Helminenom triumfovala predtým trápiaca sa Banská Bystrica.

20. kolo Tipos extraligy:

Dukla Trenčín – HK Nitra 1:4

Prvá tretina patrila v poslednom období dominantným hosťom, ktorí mali niekoľko doslova jedinečných šancí na skórovanie, no proti ich zakončeniam sa viackrát vytiahol domáci brankár LaCouveé.

Paradoxne, do vedenia sa dostala Dukla, keď sa v 29. min. zblízka presadil J. Mikúš.

Nitra dlho hrala dobre, lež sa nevedela gólovo presadiť. To sa podarilo v 39. min. Jacksonovi, ktorého pred bránkou ideálne našiel Gates. Gólostroj Nitranov sa rozbehol od 49. min., keď v priebehu 6 minút skórovali postupne Harper, Buček a opäť Jackson.

Marš Nitry tak pokračuje. Výrazne im pomohli fínske inporty, brankár Aittokallio a obranca Kousa. Hlavne v ofenzíve majú obrovskú kvalitu. Dukla v tomto meraní síl zjavne zaostávala.

HC Košice – HK Spišská Nová Ves 5:1

V Steel Aréne sa hralo pred skvelou návštevou – 6567 divákov. Dlho boli strelecky aktívnejší hostia, ktorí sa aj dostali do vedenia, keď sa v 23. min. presadil skvelý Archambault. No okamžite na to v presilovke vyrovnal Jaaskelainen. Misky výsledkových váh naklonil v 35. min. na stranu Košíc kanonier Fejes.

Potom góly padli len do Surákovej svätyne, nakoľko sa v 48. min. premiérovým sezónným gólom prezentoval Šimun a v závere dielo skazy hostí dokonali Jaaskelainen s Lamperom. Víťazstvo zverencov Dana Cemana je tým pádom zaslúžené. Košíce sa tak po kostrbatom začiatku súťaže predsa len rozbehli a už sú s 3-bodovým náskokom na čele extraligy (44 bodov).

HC 19 Humenné – HK 32 Liptovský Mikuláš 5:4

Pod Vihorlatom sa hral výborný, ofenzívny hokej. Strelcov gólov bolo neúrekom. V 6. min. otvoril skóre hosťujúci Uhrík, na ktorého presný zásah dvomi gólmi odpovedal Fín Kuru. Na prvú prestávku sa išlo za stavu 2:2, o čo sa postaral zásah Berryho. Liptáci potom dvakrát viedli, presadili sa Egle s Naušom, no domáci zverenci Martina Štrbu sa nevzdávali. Na 4:4 vyrovnával už v 35. min. Meliško. Hralo sa akoby bez brankárov, bez obrán… Rozdielový, lež víťazný gól strelil v čase 55:02 obranca Fereta. Humenné tak dosiahlo 2. domáce víťazstvo v rade a má už 18 bodov. Je síce posledné, ale zďaleka sa nemieni vzdať.

HC Mikron Nové Zámky – HK Dukla Michalovce 0:5

Jedno z prekvapení kola. Dozaista sa nečakal takýto jednoznačný výsledok. Zemplínčania však majú po reprezentačnej prestávke výbornú formu, keď vyhrali už 3. zápas. Tentoraz ťažili z výbornej defenzívy na čele s brankárom Škorvánkom, ktorý vychytal shot-out. Naopak, brankára Kantora prekonali postupne Kabáč, Puliš, Santos, Acolaste a Heard. Zverenci trénera Petra Kúdelku tak po sérii niekoľkých prehier chytili druhý, víťazný dych. Výrazne im začali pracovať a presadzovať sa zahraniční hráči, ktorí boli v predchádzajúcom období dosť dlžní svojej povesti.

HK Poprad – HC Slovan Bratislava 5:2

Pod Tatrami rozhodla o výsledku posledná tretina. Aj tu sa hralo v skvelej atmosfére – 3176 divákov. Do vedenia išiel Slovan už v 3. min, keď sa presnou strelou prezentoval útočník Žitný. Na konci prvej tretiny predsa len vyrovnal reprezentant Kukuča. Gólové vrece sa potom roztrhlo až v záverečnej tretine, v ktorej na Záborského gólový zápis ešte odpovedal Žitný. No od 52. min. si hlavné slovo zobral legionár v drese s kamzíkom na hrudi Dmowski, ktorý čistým hetrikom vybavil konečné skóre.

Zverenci Todda Bjorkstranda toto víťazstvo už náramne potrebovali. Zatiaľ prežívajú menej vydarenú sezónu (9. miesto – 26 bodov), ale majú potenciál sa zlepšovať. Slovan, žiaľ, opäť prehral. V kádri mu občas chýba rozdielová kvalita.

HKM Zvolen HC´05 Banská Bystrica 2:3 pp.

Pohronské derby sa hralo vo výbornej atmosfére. Barani vstúpili do stretnutia už s novým trénerom, Fínom Raimom Helminenom. A nová metla dobre mietla. Do vedenia išli domáci, keď v 6. min. tečoval puk pred Krošeljom Bondra.

Hostia sa dlhšie rozbiehali, až v 28. min. sa spoza bránky natlačil do zakončenia Macek a ponad plece prekonal Kupského. Zvolenčanov poslal do vedenia v 42. min. aktívny Hecl, keď si nakorčuľoval do pásma a švihom na teplomer prekonal Krošelja – 2:1.

Žiaľ pre domácich, v presilovke vyrovnal po senzačnej Faithovej prihrávke Petriska a v predĺžení v čase 62:17 rozhodol o víťazstve hostí Bíreš. Zastavili tak ich 5-zápasovú šnúru prehier. 5-krát naopak prehrali Zvolenčania, čo roky nebolo zvykom. Na ich hokejkách absentuje ľahkosť a rozhodnosť.

Program 21. kola Tipos extraligy (nedeľa 26. 11. 2023): Slovan – Nové Zámky, Michalovce – Liptovský Mikuláš, Spišská Nová Ves – Banská Bystrica, Nitra – Košice, Trenčín – Humenné, Zvolen – Poprad.