• Futbal

TSV Hartberg v domácej odvete proti Austrii Viedeň (1:2). Finále play – off o pohárovú Európu vrcholí dnes!

Rakúska Admiral Bundesliga má ešte jednu nezodpovedanú otázku. A to, kto obsadí poslednú voľnú miestenku do predkola Konferenčnej ligy UEFA. Vo finále play- off je to veľký boj, pričom prvý súboj aj v našom priamom prenose na Arene Sport zvládla lepšie k svojej spokojnosti Austria Viedeň, ktorá na vlastnom trávniku zdolala TSV Hartberg 2:1. Spravila tak výrazný krok k celkovému postupu, platí však, že výsledok je nanajvýš zradný. Zverenci Markusa Schoppa sú totižto schopní jednogólové manko zmazať a navodiť dnešnému zápasu úplne iný náboj. Bude to pravý futbalový boj, v ktorom obe mužstvá v pre nich poslednom zápase sezóny  vydajú zo seba akiste všetko. Nenechajte si preto ujsť tento zápas, ktorý odvysielame dnes, v utorok 28. mája 2024 o 19:00 h na stanici Arena Sport 1.

Jednoznačne za víťazstvom a postupom!

Tréner TSV Markus Schopp poslal v piatok v prvom finálovom zápase play- off na ihrisko rovnakú jedenástku, ako naposledy proti Rapidu Viedeň v poslednom kole (3:0). Domáca Austria pred viac ako 10- tisíc fanúšikmi začala zápas s veľkým tlakom a energiou. TSV zostal verný svojej línii a snažil sa o vlastnú hru, pozorne bránil. Čo je však horšie, Hartberg bol v prvom polčase málo nebezpečný. Bowatova hlavička v 33. min a Frieserov volej v 45. min boli najlepšími akciami hostí v prvom polčase. Do polčasových kabín sa išlo bez gólov.

Zlomový bol druhý polčas, v ktorom padali už aj góly. Tréner TSV poslal do hry svojho kanoniera Maximiliana Entrupa. Hostia však vôbec nezachytili úvod polčasu, keď dvakrát inkasovali. V 51. min skóroval J. Holland a v  58. min D. Fits. Chvíľa Maximiliana Entrupa prišla v 84. min, keď gólom predsa len skorigoval domáce vedenie a navodil do dnešnej odvety poriadnu drámu,

Markus Schopp pre médiá po zápase hovoril: „Dúfali sme, že budeme mať lepšiu východiskovú pozíciu pred odvetou. Ideme ale za spoločným cieľom. Nedosiahli sme to, čo sme chceli, ale vďaka hre výsledok sedí. Musíme to akceptovať a robiť veci lepšie. Súper bol na ihrisku lepší na začiatku prvého, aj druhého polčasu. Musíme sa zlepšiť a som si istý, že v utorok to urobíme lepšie,“ nechal sa počuť tréner TSV.

Svoje myšlienky rozvil aj Maximilian Entrup, strelec gólu na 1:2 na trávniku Austrie. „Horké! Vyšli sme na druhý polčas a hneď sme inkasovali prvý gól. Potom sme museli naháňať výsledkový deficiť. Potom je proti nám odpískaná penalta, na druhej strane to pre nás nie je penalta… Musíme tvrdo pracovať na tomto kúsku šťastia. Myslím si ale, že v druhom polčase sme hrali naozaj dobre. Môj gól bol o to dôležitejší, že finále máme stále vo vlastných rukách a doma pred  našimi fanúšikmi jednoducho musíme Austriu poraziť a postúpiť,“ hovorilo strelecké eso domácich.

Fialky sú vo výhode, ktorá môže rýchlo vyprchať

Austria Viedeň výsledkovo aj herne zvládla prvý zápas finále play- off o pohárovú Európu. Výhra 2:1 nad Hartbergom je akási náplasť na bolačky zo sezóny, nakoľko sa Fialkám nepodarilo postúpiť do skupiny o titul a v dolnej šestke obsadili až 8. miesto. Toto k Austrii proste nepasuje a v klube by si to mali po sezóne patrične vyhodnotiť. Platí však, že účasť v predkole Konferenčnej ligy UEFA by bola pre klub obrovská vzpruha k akiste krajším zajtrajškom. Pred odvetou je vo výhode, ktorá však môže veľmi rýchlo vyprchať.

Dočasný tréner Christian Wegleitner sa pred utorkom venoval aj regenerácii mužstva. Predsa len je po sezóne a hráči síl už nemajú nazvyš. „Našim veľkým cieľom bolo doma dosiahnuť výsledok, ktorý by nám dal šancu dosiahnuť náš veľký cieľ v utorok. Myslím si, že sa nám to podarilo. Samozrejme, je to výzva odohrať 4 zápasy za 11 dní. Ale dnešok je o dosiahnutí nášho veľkého cieľa  – preto sa hráči ani nebudú pýtať sami seba, či sú unavení pred takým dôležitým zápasom. Jednoducho všetci šliapnu na plyn naposledy. Potom bude dostatok času na regeneráciu na dovolenke,“ vyjadril sa dočasný kouč Austrie.

Johannes Handl, obranca mužstva hovoril o dobrej klíme v šatni. „Všetci sme chceli tieto 4 zápasy. Dosiahli sme to, teraz zostáva jeden a všetci sa naň veľmi tešíme. Atmosféra v šatni je veľmi dobrá. Domáci zápas sme zvládli k svojej spokojnosti. Stále máme v nádrži dosť sil, paliva, ale bolo dobré, že sme tentoraz mali ďalší deň na regeneráciu medzi zápasmi,“ pochvaľoval si 26- ročný obranca mužstva.

Čo sa absencií v hosťujúcom tábore týka, Reinhold Rantfl nedávno chýbal kvôli chorobe, ale je od nedele späť v tréningu. V strede obrany sú stále dvaja absentéri: Lucas Galvao a Martin Martins nebudú fit včas na finále sezóny a sú mimo so zraneniami, rovnako ako Romeo Vučič. Dlhodobo zranení sú El Sheiwi, Mark Raguž a Flo Wustinger.

Finále sezóny pre obe mužstvá je tu. Viedenská Austria by chcela prelepiť náplasťou zbabranú sezónu v jej podaní. Pohárová miestenka však láka aj domáci Hartberg, ktorý už neraz v sezóne dokázal príjemne prekvapiť. Preto je to smerom k výsledku zápasu a postupu všetko nanajvýš otvorené. Nenechajte si preto ujsť odvetu finále play- off o predkolo Konferenčnej ligy UEFA medzi TSV Hartberg a Austriou Viedeň, ktorú odvysielame dnes, v utorok 28. mája 2024 o 19:00 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás bude sprevádzať náš komentátor Vladimír Kováč.